Curs de primers auxilis a St. Paul’s School

Primers auxilis

Curs de primers auxilis a St. Paul’s School

A St. Paul’s, la seguretat i el benestar de tota la nostra comunitat és una prioritat absoluta. Treballem per crear un entorn en què els nostres alumnes, personal i convidats se sentin segurs en tot moment. És per això que el nostre personal ha fet un curs de primers auxilis per garantir la salut i el benestar de tots els nostres alumnes.

Durant el curs impartit el passat mes de setembre: als assistents d’Early Years, a part de l’equip de cuina, als membres de l’equip de pati i professors d’Educació Física; es van impartir una sèrie de continguts importants per protegir tota la nostra comunitat educativa.

A continuació, es detallen els temes principals que es van abordar en el curs: 

Pèrdua de coneixement: 

 • Reconeixement de signes de pèrdua de coneixement. 
 • Avaluació i manteniment de la seguretat en casos de pèrdua de coneixement. 

Ferides, hemorràgies i contusions: 

 • Identificació i tractament de ferides, talls i contusions. 
 • Control d’hemorràgies de manera efectiva. 

Técniques de torniquets d’Emergència CAT: 

 • Ús adequat de torniquets d’emergència CAT per al control d’hemorràgies greus. 

Traumatismes: 

 • Avaluació i resposta a situacions de traumatisme. 
 • Suport inicial a les persones afectades. 

Lesions causades per la calor, fred i electricitat: 

 • Actuació davant lesions relacionades amb temperatures extremes i electrocucions. 

Reaccions al·lèrgiques: 

 • Identificació i atenció de reaccions al·lèrgiques, incloent l’ús d’epinefrina autoinjectable. 

Intoxicacions agudes: 

 • Reconeixement dels símptomes d’intoxicació. 
 • Mesures de primers auxilis en cas d’enverinament. 

Farmaciola de primers auxilis: 

 • Com equipar i mantenir una farmaciola de primers auxilis efectiva. 

Lesiones respiratòries, ofegaments i ús del LIFEVAC: 

 • Reconeixement de situacions d’asfíxia i ofegament. 
 • Aplicació de maniobres d’alliberament de les vies respiratòries. Maniobra de Heimlich. 
 • Pràctica de l’ús del dispositiu LIFEVAC en situacions d’ofegament amb adults i nens. Aquest dispositiu permet alliberar les vies respiratòries en situacions d’obstrucció quan la maniobra de Heimlich no dona resultat. 

 

Aquesta formació capacita els participants i els proporciona un conjunt valuós de coneixements i habilitats que els permeten respondre adequadament a cada situació. No només millorem la seguretat de la nostra comunitat, sinó que també empoderem els nostres professionals per actuar amb confiança i eficàcia en moments crítics. 

El curs va ser impartit per l’equip de Ramón Campos, Director General de 112 Formació Ciutadana, empresa que col·labora amb St. Paul’s des de fa més de 10 anys. El seu equip garanteix una formació d’alta qualitat i actualitzada, incorporant les millors pràctiques en primers auxilis.